درباره …

abme

اینجانب محمدرضا توسلی فرزند محمد آقا متولد ۱۳۱۰ در شهرستان گلپایگان، در یک خانواده مذهبی متولد شدم و در سن ۷ سالگی در مکتب‌های قدیم مشغول تحصیل شده و تا حد خواندن و نوشتن و تلاوت قرآن کریم سواد آموختم و چون هنر منبت‌کاری در خانواده‌های توسلی به صورت موروثی بوده است در سن ۱۰ سالگی نزد دائی‌های خود به نام‌های محمدرضا و محمدآقا توسلی به هنر منبت‌کاری پرداختم و حدود ۷ الی ۸ سال نزد این دو استاد با زحمات طاقت‌فرسا و فراوانی که کشیدم به یادگیری این هنر ادامه دادم و به دلیل اینکه علاقه زیادی به یادگیری این هنر ارزشمند داشتم روزها نزد استاد کار کرده و شبها برای خودم بکار منبت می‌پرداختم و علاقه‌ام نسبت به این هنر به حدی زیاد بود که بعضی از شبها تا ساعت ۲ الی ۳ بعد از نیمه شب مشغول کار بوده و متوجه نمی‌شدم که پاسی از شب گذشته است و بالاخره پس از سالها فعالیت چشمگیر در این هنر به موفقیت‌هایی نائل شدم. سپس در سن ۲۵ سالگی دکانی استیجاری گرفته و مشغول بکار شدم. در رابطه با این هنر به جرأت می‌توان گفت که از ظرافت و زیبایی‌های بسیار برخوردار است. آثار استادان منبت در قدیم تائیدی بر این مطلب است. اینجانب نیز به علت علاقه وافری که به این هنر داشتم معنویت و لطافت این کار را به سود مادی آن ترجیح دادم و این هنر ارزنده را ادامه دادم تا جایی که شاگردان زیادی را نیز تربیت نمودم. لذا از شاگردان خود تقاضامندم که با پشتکار و سعه صدر و تحمل رنجها و سختی‌های آن این هنر زیبا را ادامه دهند.

www.Tavassoli10.ir

(۲) دیدگاه

 • محمد علی جمالی
  ۰۵ بهمن ۱۳۹۲

  جناب استاد و امثال ایشان باعث افتخار شهر و هنر کشور هستند که کمتر دیده میشوند ای کاش که استاد تو این سالها تونسته باشند که شاگردانی در سطح خودشون چه ازنظر هنر تخصصی و چه از نظر معرفتی که بتوانند در زمینه مذهبی به خصوص کتابت قرآن و احادیث فعالیت کنند آموزش داده باشند و اگر نه باید از مسئولین فرهنگی شهر پرسید که چرا از حضور این سرمایه استفاده بهینه نکرده اند.با سپاس

 • hafez
  ۱۱ دی ۱۳۹۳

  باسلام
  وجود انسانهایی مانند استاد ارجمند جناب آقای توسلی مایه فخر و مباهات مردم شهرستان گلپایگان است،امید است قدرشناس زحمات ایشان باشیم و این هنر زیبا را بهای بیشتری بگذاریم.
  دورود بر دستان هنرمند شما استاد و پایدار باشید.ب عنوان یک شهروند گلپایگانی بوجود شما افتخار میکنم.
  باتشکر

ارسال یک دیدگاه