تاریخچه هنر منبت درگلپایگان

DSC06723-650x400

هنر منبت در شهرستان گلپایگان قدمتی حدوداً ۸۰۰ ساله دارد. آثار به جای مانده به خصوص درب امامزاده عمران بن علی تائیدی بر این مطلب است. در گلپایگان شیوه سنتی منبت که شامل گل و مرغ، گل و بوته و شکارگاه بوده، توسط اساتید این هنر انجام می‌گرفته است.

از منبت‌کاران به نام این شهر در قدیم می‌توان از استاد علی مختاری گلپایگانی، استاد علی و محمدرضا توسلی، حیدر نیکنامی، حیدر گلپایگانی و ابوالقاسم گلپایگانی نام برد. همچنین از استادان زحمتکش که هم اکنون در این شهر به فعالیت می‌پردازند، می‌توان از استاد محمدرضا توسلی، استاد حسن بخشی، استاد محمد ابراهیم توسلی، غلام رضا قدیری‌، محمد باقر توسلی، محمدتقی توسلی، محمد باقر مساح و چندی دیگر از اساتید نام برد، ولی باز هم افسوس از بی‌توجهی دست‌اندرکاران بی‌ذوق و قریحه که این قدمت و این اساتید زحمتکش و این هنر زیبا را به فراموشی سپرده‌اند.

خالی از لطف نیست که بگویم اولین استاد منبت در ایران که به طور رسمی در مدرسه صنایع مستطرفه که به همت کمال هنر، کمال الملک بنیان گذاشته شد و با دعوت ایشان موفق به تدریس هنر زیبایی منبت شدند، استاد علی مختاری گلپایگانی می‌باشد. به حق آثار ارزشمندی از استاد علی مختاری به جای مانده که از آن میان می‌توان به گلدان تمام گردوئی که چهره کمال الملک در دو طرف آن کنده شده است را نام برد.

۱ دیدگاه

  • سامانی
    ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲

    استاد گرانقدر و عزیز
    من کارهای شما را دیده ام فوق العاده است.
    به امید پیشرفت این هنر زیبا

ارسال یک دیدگاه